OD254AP-24LB
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OD254AP-24LB
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 254X89MM 24VDC WIRE
In Stock:
18
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
550.0 CFM (15.40m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
39.0dB
Operating Temperature :
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Power (Watts) :
13 W
Product Status :
Active
RPM :
1500 RPM
Size / Dimension :
Round - 254mm Dia
Static Pressure :
0.370 in H2O (92.2 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
Width :
89.00mm