OD172SAP-12MBXCIP69K
Part Number:
OD172SAP-12MBXCIP69K
Description:
FAN AXIAL 172X51.6MM 12VDC WIRE
In Stock:
11
Air Flow :
263.0 CFM (7.36m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV, UR
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Noise :
57.0dB
Operating Temperature :
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Power (Watts) :
13.2 W
RPM :
3500 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H
Static Pressure :
0.820 in H2O (204.3 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
1.3 lbs (600.0 g)
Width :
51.60mm