MS1751H24B-FHR-2EM
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
MS1751H24B-FHR-2EM
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 171X51.5MM 24VDC WIRE
In Stock:
95
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
418.0 CFM (11.70m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Noise :
71.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
5500 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 171mm L x 153mm H
Static Pressure :
1.640 in H2O (408.5 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
1.5 lbs (670.0 g)
Width :
51.50mm