OD4020-24HB01A
Part Number:
OD4020-24HB01A
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
In Stock:
586
Air Flow :
9.0 CFM (0.252m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Features :
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
32.1dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Power (Watts) :
1.72 W
RPM :
8190 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
0.320 in H2O (79.7 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
Width :
20.00mm