2406KL-05W-B50-L00
Manufacturer:
NMB
Part Number:
2406KL-05W-B50-L00
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
NMB
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
18.3 CFM (0.512m³/min)
Approval Agency :
CE, CSA, UL, VDE
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
34.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Power (Watts) :
2.4 W
Product Status :
Obsolete
RPM :
4600 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.205 in H2O (51.2 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.099 lb (44.91 g)
Width :
15.00mm