OD254AP-48HB10A
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OD254AP-48HB10A
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 254X89MM 48VDC WIRE
In Stock:
45
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
850.0 CFM (23.80m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
64.0dB
Operating Temperature :
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Power (Watts) :
62 W
Product Status :
Active
RPM :
2500 RPM
Size / Dimension :
Round - 254mm Dia
Static Pressure :
0.830 in H2O (206.7 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
48VDC
Weight :
Width :
89.00mm