OD1238-48H3BVXE
Part Number:
OD1238-48H3BVXE
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
In Stock:
117
Air Flow :
285.2 CFM (7.99m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV, UR
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
64.6dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Power (Watts) :
77.7 W
RPM :
5980 RPM
Size / Dimension :
Square - 120mm L x 120mm H
Static Pressure :
2.300 in H2O (572.9 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
48VDC
Weight :
Width :
38.00mm