OD4056-12MB10A
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OD4056-12MB10A
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL DUAL 40X56MM 12VDC
In Stock:
200
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
32.0 CFM (0.896m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV, UR
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial (Dual)
Features :
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
72.5dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
19.2 W
Product Status :
Active
RPM :
21000 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
3.300 in H2O (822.0 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
56.00mm