OD8038-12HHBVXE10A
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OD8038-12HHBVXE10A
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
Thermal Products
In Stock:
120
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
130.0 CFM (3.64m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV, UR
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
66.5dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Power (Watts) :
42 W
Product Status :
Active
RPM :
8925 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
2.000 in H2O (498.2 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
38.00mm