OD4010-12MB02A
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OD4010-12MB02A
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
In Stock:
984
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
7.2 CFM (0.202m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV, UR
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Ingress Protection :
Noise :
26.3dB
Operating Temperature :
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Power (Watts) :
600 mW
Product Status :
Active
RPM :
6000 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.441 lb (200.00 g)
Width :
10.50mm