OD6015-12LB
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OD6015-12LB
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
In Stock:
58
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
12.0 CFM (0.336m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
21.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
840 mW
Product Status :
Active
RPM :
3500 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.080 in H2O (19.9 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.079 lb (35.83 g)
Width :
15.00mm