CFM-2010CF-1120-217-22
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
CFM-2010CF-1120-217-22
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
DC AXIAL FAN, 20 MM SQUARE, 10 M
In Stock:
235
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
1.1 CFM (0.031m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
21.7dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
960 mW
Product Status :
Active
RPM :
12000 RPM
Size / Dimension :
Square - 20mm L x 20mm H
Static Pressure :
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
10.30mm