CFM-2006CF-0150-277-20
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
CFM-2006CF-0150-277-20
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
DC AXIAL FAN, 20 MM SQUARE, 6 MM
In Stock:
240
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
0.820 CFM (0.023m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
27.8dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
RPM :
15000 RPM
Size / Dimension :
Square - 19.9mm L x 19.9mm H
Static Pressure :
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
5VDC
Weight :
Width :
6.50mm