CBM-5020C-140-305-20
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
CBM-5020C-140-305-20
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
DC BLOWER, 49.2 X 49.8 X 20 MM,
In Stock:
198
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
4.1 CFM (0.115m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type :
Blower
Features :
Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
30.5dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
1.08 W
Product Status :
Active
RPM :
4000 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 49.8mm L x 49.2mm H
Static Pressure :
0.290 in H2O (72.2 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
20.00mm