CFM-7015C-240-357
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
CFM-7015C-240-357
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
DC AXIAL FAN, 70 MM SQUARE, 15 M
In Stock:
192
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
25.7 CFM (0.727m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
35.7dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
2.88 W
Product Status :
Active
RPM :
4000 RPM
Size / Dimension :
Square - 70mm L x 70mm H
Static Pressure :
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
Width :
15.50mm