CFM-2507CF-0140-313
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
CFM-2507CF-0140-313
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
DC AXIAL FAN, 25 MM SQUARE, 7 MM
In Stock:
239
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
3.1 CFM (0.087m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
31.4dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
1.75 W
Product Status :
Active
RPM :
14000 RPM
Size / Dimension :
Square - 25mm L x 25mm H
Static Pressure :
0.250 in H2O (62.3 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
5VDC
Weight :
Width :
7.00mm