CFM-3007CF-060-188
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
CFM-3007CF-060-188
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
DC AXIAL FAN, 30 MM SQUARE, 7 MM
In Stock:
195
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
2.0 CFM (0.056m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
18.8dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
450 mW
Product Status :
Active
RPM :
6000 RPM
Size / Dimension :
Square - 30mm L x 30mm H
Static Pressure :
0.060 in H2O (14.9 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
5VDC
Weight :
Width :
7.50mm