OD4015-12HB02A
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OD4015-12HB02A
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE
In Stock:
489
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
8.5 CFM (0.238m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Locked Rotor Sensor
Ingress Protection :
Noise :
36.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
1.8 W
Product Status :
Active
RPM :
8000 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
0.250 in H2O (62.3 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.053 lb (24.04 g)
Width :
15.00mm