OD8038-24HBIP68
Part Number:
OD8038-24HBIP68
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Air Flow :
69.4 CFM (1.94m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Noise :
49.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
7.2 W
RPM :
5000 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.580 in H2O (144.5 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.461 lb (209.11 g)
Width :
38.00mm