9TG48P0G01
Manufacturer:
Sanyo Denki
Part Number:
9TG48P0G01
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC
In Stock:
228
Manufacturer :
Sanyo Denki
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
494.7 CFM (13.85m³/min)
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Motorized Impellers
Features :
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
73.0dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Power (Watts) :
93.6 W
Product Status :
Active
RPM :
4700 RPM
Size / Dimension :
Round - 175mm Dia
Static Pressure :
3.550 in H2O (885.0 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
48VDC
Weight :
1.7 lbs (771.1 g)
Width :
69.00mm