9BMB12K201
Manufacturer:
Sanyo Denki
Part Number:
9BMB12K201
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN BLOWER 97.1X33MM 12VDC WIRE
In Stock:
216
Manufacturer :
Sanyo Denki
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
56.8 CFM (1.59m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower
Features :
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
66.0dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Power (Watts) :
40.8 W
Product Status :
Active
RPM :
6850 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Static Pressure :
5.140 in H2O (1280.0 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.419 lb (190.06 g)
Width :
33.00mm