9BMB24F201
Manufacturer:
Sanyo Denki
Part Number:
9BMB24F201
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN BLOWER 97.1X33MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Sanyo Denki
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
36.7 CFM (1.03m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower
Features :
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
56.0dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Power (Watts) :
10.8 W
Product Status :
Active
RPM :
4500 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Static Pressure :
1.647 in H2O (410.0 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.419 lb (190.06 g)
Width :
33.00mm