MS8038H24B1+6-FHR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
MS8038H24B1+6-FHR
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
In Stock:
139
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
120.5 CFM (3.37m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
77.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
10000 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
1.550 in H2O (385.0 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.391 lb (177.35 g)
Width :
38.00mm