109BM12HC2-1
Manufacturer:
Sanyo Denki
Part Number:
109BM12HC2-1
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE
In Stock:
263
Manufacturer :
Sanyo Denki
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
25.1 CFM (0.703m³/min)
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower
Features :
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
48.5dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Power (Watts) :
4.8 W
Product Status :
Active
RPM :
3300 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.4mm H
Static Pressure :
0.819 in H2O (204.0 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.386 lb (175.09 g)
Width :
33.00mm