CFM-4020BG-1185-523-20
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
CFM-4020BG-1185-523-20
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
In Stock:
271
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
22.5 CFM (0.630m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
51.7dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
8.64 W
Product Status :
Active
RPM :
18500 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
1.460 in H2O (363.7 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
20.00mm