RL48-19/12
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Part Number:
RL48-19/12
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN BLOWER 75X27MM 12VDC WIRE
In Stock:
573
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
16.5 CFM (0.462m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower
Features :
Ingress Protection :
Noise :
51.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
5 W
Product Status :
Active
RPM :
4400 RPM
Size / Dimension :
Square/Rounded - 75mm L x 75mm H
Static Pressure :
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.165 lb (74.84 g)
Width :
27.00mm