MS1238E12B1+6-FHR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
MS1238E12B1+6-FHR
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
271.1 CFM (7.59m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
68.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
5000 RPM
Size / Dimension :
Square - 120mm L x 120mm H
Static Pressure :
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.667 lb (302.55 g)
Width :
38.00mm