547-45AB-MET725
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
547-45AB-MET725
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK DC/DC QUARTER BRICK
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Bolt On, Thermal Material
Diameter :
Fin Height :
0.450" (11.43mm)
Length :
1.450" (36.83mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
Quarter Brick DC/DC Converter
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
2.10°C/W @ 300 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Board Level, Vertical
Width :
2.280" (57.91mm)