634-20ABP
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
634-20ABP
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK TO-220 VERT MT BLK 2.0"
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Bolt On and PC Pin
Diameter :
Fin Height :
0.640" (16.26mm)
Length :
2.000" (50.80mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
TO-220, TO-218
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Obsolete
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Board Level, Vertical
Width :
0.640" (16.26mm)