657-15ABPN
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
657-15ABPN
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 1.5"
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Bolt On and PC Pin
Diameter :
Fin Height :
1.500" (38.10mm)
Length :
1.000" (25.40mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
TO-218, TO-220, TO-247
Power Dissipation @ Temperature Rise :
6.0W @ 38°C
Product Status :
Obsolete
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
3.30°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
6.30°C/W
Type :
Board Level, Vertical
Width :
1.650" (41.91mm)