658-45ABT2
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
658-45ABT2
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Thermal Tape, Adhesive (Included)
Diameter :
Fin Height :
0.450" (11.43mm)
Length :
1.100" (27.94mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
3.0W @ 50°C
Product Status :
Obsolete
Shape :
Square, Pin Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
6.00°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Top Mount
Width :
1.100" (27.94mm)