528-45AB-MS4
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
528-45AB-MS4
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK BXB50,75,100,150.45"VRT
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Bolt On, Thermal Material
Diameter :
Fin Height :
0.450" (11.43mm)
Length :
2.402" (61.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
Half Brick DC/DC Converter
Power Dissipation @ Temperature Rise :
7.0W @ 60°C
Product Status :
Obsolete
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
3.20°C/W @ 300 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Board Level
Width :
2.280" (57.91mm)