901-19-2-15-2-B-0
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
901-19-2-15-2-B-0
Category:
Heat Sinks
Description:
HEAT SINK PIN FIN 19X19MM CLIP
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Push Pin
Diameter :
Fin Height :
0.575" (14.60mm)
Length :
0.748" (19.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Pin Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
6.30°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
12.10°C/W
Type :
Top Mount
Width :
0.748" (19.00mm)