662-15ABT3
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
662-15ABT3
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK EXTRUSION 45MM
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Thermal Tape, Adhesive (Included)
Diameter :
Fin Height :
0.150" (3.81mm)
Length :
1.713" (43.51mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
2.0W @ 30°C
Product Status :
Active
Shape :
Square, Pin Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
8.00°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Top Mount
Width :
1.713" (43.51mm)