630-45ABT4E
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
630-45ABT4E
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK FOR BGAS FIN HGT .45"
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Adhesive
Diameter :
Fin Height :
0.450" (11.43mm)
Length :
1.378" (35.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Pin Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
4.00°C/W @ 400 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Top Mount
Width :
1.378" (35.00mm)