518-95AB-MT725
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
518-95AB-MT725
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Bolt On
Diameter :
Fin Height :
0.950" (24.13mm)
Length :
2.400" (60.96mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
Half Brick DC/DC Converter
Power Dissipation @ Temperature Rise :
11.0W @ 60°C
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Top Mount
Width :
2.280" (57.91mm)