55PC1152-12-0/3/5/6/9-9
Part Number:
55PC1152-12-0/3/5/6/9-9
Category:
Multiple Conductor Cables
Description:
CABLE 5COND 12AWG WHITE SHLD
Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
37/28
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.324" (8.23mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0100" (0.254mm)
Length :
Number of Conductors :
5
Operating Temperature :
200°C
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
12 AWG