904-27-1-15-2-B-0
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
904-27-1-15-2-B-0
Category:
Heat Sinks
Description:
HEAT SINK ELLIP FIN 27X27MM CLIP
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Push Pin
Diameter :
Fin Height :
0.575" (14.60mm)
Length :
1.063" (27.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Pin Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
4.05°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
12.30°C/W
Type :
Top Mount
Width :
1.063" (27.00mm)