55A7584-16-96/966-9CS2768
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
55A7584-16-96/966-9CS2768
Category:
Multiple Conductor Cables
Description:
CABLE 2COND 16AWG WHITE SHLD
Manufacturer :
Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper Alloy, Silver Coated
Conductor Strand :
19/0.0113"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.173" (4.39mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0080" (0.203mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
16 AWG