ATS014014008-SF-3G
Manufacturer:
Advanced Thermal Solutions, Inc.
Part Number:
ATS014014008-SF-3G
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK 14X14X8MM
In Stock:
23
Manufacturer :
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Thermal Tape, Adhesive (Included)
Diameter :
Fin Height :
0.315" (8.00mm)
Length :
0.551" (14.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
24.85°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Top Mount
Width :
0.551" (14.00mm)