ATS-10F-113-C2-R0
Manufacturer:
Advanced Thermal Solutions, Inc.
Part Number:
ATS-10F-113-C2-R0
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766
In Stock:
25
Manufacturer :
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Push Pin
Diameter :
Fin Height :
0.394" (10.00mm)
Length :
1.575" (40.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Blue Anodized
Package Cooled :
Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
11.79°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Top Mount
Width :
1.575" (40.00mm)