908-35-1-12-2-B-0
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
908-35-1-12-2-B-0
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK 35X35X12MM ELLIPTICAL
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Push Pin
Diameter :
Fin Height :
0.457" (11.60mm)
Length :
1.378" (35.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Pin Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
3.10°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
11.10°C/W
Type :
Top Mount
Width :
1.378" (35.00mm)