ATS-EXL71-300-R0
Part Number:
ATS-EXL71-300-R0
Description:
HEATSINK AL6063 300X37X8MM
Attachment Method :
Adhesive
Diameter :
Fin Height :
0.315" (8.00mm)
Length :
11.811" (300.00mm)
Material Finish :
Degreased
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
9.50°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
36.40°C/W
Type :
Top Mount, Extrusion
Width :
1.457" (37.00mm)