901-19-2-23-2-B-0
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
901-19-2-23-2-B-0
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK 19X19X23MM PIN
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Push Pin
Diameter :
Fin Height :
0.892" (22.65mm)
Length :
0.748" (19.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Pin Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
5.40°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
10.60°C/W
Type :
Top Mount
Width :
0.748" (19.00mm)