SKV4545225-CU
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
SKV4545225-CU
Category:
Heat Sinks
Description:
COPPER HEATSINK 45X44X22.5MM
In Stock:
50
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Push Pin
Diameter :
Fin Height :
0.886" (22.50mm)
Length :
1.732" (44.00mm)
Material :
Copper
Material Finish :
Package Cooled :
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
1.65°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
8.00°C/W
Type :
Top Mount, Skived
Width :
1.772" (45.00mm)