960-31-18-D-AB-0
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
960-31-18-D-AB-0
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK 31X18MM DIA PUSH PIN
In Stock:
34
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Push Pin
Diameter :
Fin Height :
0.709" (18.00mm)
Length :
1.220" (31.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Pin Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
3.40°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Top Mount
Width :
1.220" (31.00mm)