217-36CTRE6
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
217-36CTRE6
Category:
Heat Sinks
Description:
BOARD LEVEL HEAT SINKS
In Stock:
155
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
SMD Pad
Diameter :
Fin Height :
0.360" (9.14mm)
Length :
0.740" (18.80mm)
Material :
Copper
Material Finish :
Tin
Package Cooled :
D²Pak (TO-263), SOL-20, SOT-223, TO-220
Power Dissipation @ Temperature Rise :
1.0W @ 55°C
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
16.00°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
55.00°C/W
Type :
Top Mount
Width :
0.600" (15.24mm)