627-15ABPE
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
627-15ABPE
Category:
Heat Sinks
Description:
HEATSINK FOR TO218/TO220
In Stock:
994
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Bolt On and PC Pin
Diameter :
Fin Height :
1.500" (38.10mm)
Length :
0.500" (12.70mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
TO-218, TO-220, TO-247
Power Dissipation @ Temperature Rise :
6.0W @ 65°C
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
5.50°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Board Level, Vertical
Width :
1.375" (34.93mm)