HSF-50-35-B-F
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
HSF-50-35-B-F
Category:
Heat Sinks
Description:
FANSINK 5VDC 50X50X34.5MM
In Stock:
35
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Clip
Diameter :
Fin Height :
1.161" (29.50mm)
Length :
1.969" (50.00mm)
Material :
Aluminum Alloy
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
Thermal Resistance @ Natural :
0.71°C/W
Type :
Top Mount
Width :
1.969" (50.00mm)