FEX40-40-21/T710/M2
Manufacturer:
CTS Corporation
Part Number:
FEX40-40-21/T710/M2
Category:
Heat Sinks
Description:
FAN AXIAL 39.6X19.8MM 5VDC 2510
In Stock:
19
Manufacturer :
CTS Corporation
Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Clip, Tape
Diameter :
Fin Height :
0.835" (21.20mm)
Length :
1.575" (40.00mm)
Material :
Material Finish :
Package Cooled :
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
Thermal Resistance @ Natural :
1.79°C/W
Type :
Board Level with Fan
Width :
1.575" (40.00mm)